Muižas muižiņas

03.10.2020.
Ceļojuma cena: 27 EUR
Papildizdevumi: ~18 EUR
1 dienas brauciens‌

 

  1. diena

Padures muižas kungu māja ir skaistākā klasicisma ēka Latvijā, kura noteikti ir jāapskata. Tajā ir saglabājušies zīmējumi uz sienām, visas durvis, logi, astoņas krāsnis, kāpnes un grīdas. Pie muižas ir saglabājies vēsturiskais parks ar simtu astoņdesmit gadus vecu liepu aleju un romantisku puķu vāzi. Tā ir ne tikai gulēšana vēsturiskā ēkā, bet arī vakars uz muižas parka terases vai muižas lielajā zālē un pamošanās ar putniem.

Lielvirbu muiža bija Kurzemes muiža, kas atradās mūsdienu Talsu novada Lielvirbu ciemā. Muiža bijusi bruņinieku lēņu muiža, kurā dokumentos pirmoreiz minēta 1429.g. Tajā bijušas vairāk nekā 20 ēkas (veidojies 18.gs.-19.gs.).
Muižā bijusi rosīga saimnieciskā darbība — ražots līdz pat 200 tūkstošiem litru spirta gadā, audzēti šķirnes gaļas lopi un zirgi. Pēc agrārās reformas Lielvirbu muiža pārgājusi Latvijas Valsts īpašumā un tajā atradās skola, bibliotēka, dzīvokļi. 2001.g. muiža piedzīvoja neveiksmīgu privatizāciju… un jau 2002.g. tika pārdota citam īpašniekam, kurš to palēnām atjauno. Un nu – muiža neuzbāzīgi, pat piesardzīgi, ver durvis apmeklētājiem. Ielūkosimies tajā arī mēs!

Nurmuiža Tagadējā Nurmuižas pils celta 16.gs. otrajā pusē. Tiek izteikts pieņēmums, ka Nurmuižas pils varētu būt celta vecākas ordeņa vasaļa pilsvietā. Pils būvēta lauksaimniecības nolūkos. Nurmuiža, kā arī plaši apkārtnes īpašumi, līdz ekspropriācijai bija Nurmuižas Firksu dzimtas īpašums gandrīz četrus gadsimtus. Nurmuižas pils ir nocietināta ēka ar mazu iekšējo pagalmu, kas sastāv no galvenā taisnstūrveida divstāvu korpusa un pagarinātiem dienvidaustrumu fasādes spārniem.
Pārbūvēta 17.gs. beigās, 19.gs. trīsdesmitajos, astoņdesmitajos gados un 1909.- 1912. gadā pēc arhitekta Vilhelma Bokslafa projekta. Bokslafa rekonstrukcijā saglabājies ap logailu apmalēm, sandrikiem un stūru rustiem sgrafito tehnikā veidots manierisma stila dekors. Pēdējā pārbūvē pils ieguva arī vairākas neoklasicisma garā stilizētas telpas, sākot ar vestibilu un kāpņu telpu un beidzot ar vairākām plašām parādes telpām. 2. stāvā saglabājušās pils reprezentācijas telpas – ēdamistaba, zāle un muzikantu istaba – kurās redzamas kolonnas, balti glazētas klasicisma laikmeta krāsnis, bagātīgi rotāts kamīns, sienu un griestu dekoratīvā apdare.
Nurmuižas pils telpas uzskatāmas par vienu no efektīgākajām neoklasicisma interjeru paraugiem Latvijas pilīs. Muižas apbūves kompleksu veido vairākas 18.-19. gadsimtā celtas ēkas, to papildina ainavu parks. Kopš 2005.gada notiek vērienīgi atjaunošanas darbi. Rekonstruēta dīķu sistēma. Atjaunoti tilti. Izkopts pils parks. Atjaunotas daudzas ēkas. Klēts, Lielais zirgunstallis, Vārtu tornis, Dārznieka māja, Kalpu māja, Smēde, Darba zirgu stallis un putnu māja.

Kabiles muižas vīna darītava “Tā bija mīlestība no pirmā acu skatiena”, tā par savu Kabiles muižu saka arhitekte Agate Eniņa. Viņas ģimene to iegādājās 2016.gadā un tagad muižas velvētajos pagrabos izvietota vīna darītava, kurā saimnieko Agate un viņas draudzene Lauma ar savu māsu.
Pēc senās leģendas par vīna darīšanu baronu laikos un izmantojot augstvērtīgas izejvielas, tiek radīti muižas vīna darītavas dzērieni.
Kabiles muižai ir sena vēsture, kas iesniedzas pat Kurzemes hercogistes laikos. Muižā saglabājušies ļoti seni un unikāli interjeri – 19. gadsimta grīdas un logi, kā arī oriģinālās apdares no baroka laika, 18. gadsimta vidus. Saimnieces ikvienu apmeklētāju priecē ar savu viesmīlību, piedāvā degustēt pašu radītos dzirkstošos dzērienus, dalās pieredzē par dzērienu tapšanas procesu un labprāt stāsta par muižas vēsturi un restaurācijas procesu.

* Ieejas biļešu un citu papildizdevumu cenas var mainīties.
* Grozījumi programmā un cenā iespējami LR normatīvo aktu ietvaros.

Pieteikties braucienam
Comments are closed.